آمار کنکور 86

نتايج کنکور هرسال با توجه به پراکندگی وسيع در کل کشور، آمارهای قابل اعتنايی به دست می دهد. با مرد خاکستری همراه شويد تا نگاهی به اين آمارها داشته باشيم. آمارهايی که برای ادای نظر قطعی، نياز به تجزيه و تحليلهای اساسی دارد:

 
 
 
 
 
 
 

آزمون سراسری سال 1386 در صبح و بعد از ظهر روز های 7، 8و 9 تیرماه در 382 شهرستان و بخش کشور و در 17 کشورخارجی برگزار شد.


تعداد کل: 1298474

 داوطلب


گروه علوم ریاضی و فنی: 311083 داوطلب


گروه علوم تجربی: 434513 داوطلب


گروه علوم انسانی: 502344 داوطلب


گروه هنر: 92395 داوطلب


گروه زبان های خارجی: 222068 داوطلب

 
 

37 درصد پسر
63 درصد دختر

 
 
 
 
 
 
 
 

با معرفی برترین های کنکور (10 نفر اول) در گروه های مختلف آزمایشی مشخص شد:


دختران با 23 برگزیده، 46 درصد


پسران با 27 برگزیده 54 درصد نفرات برتر کنکور را تشکیل داده‌اند


گروه علوم ریاضی و فنی: 60 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران


گروه علوم تجربی: 80 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران


گروه علوم انسانی: 60 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران


گروه هنر: 60 درصد نفرات برگزیده از استان تهران


گروه زبان های خارجی: 90 درصد نفرات برگزیده از استان تهران

 

نیمی از برترین داوطلبان کنکور 86 از استان تهران هستند : 25 نفر از نفرات برتر یعنی 50 درصد داوطلبان برتر از استان تهران


تمامی نفرات اول گروه های آزمایشی در کنکور 86 پسر هستند. رتبه های دوم نیز از 5 گروه آزمایشی بیشتر به پسران اختصاص یافته است و پسران 3 رتبه دوم و دختران 2 رتبه دوم را کسب کرده اند.

 

برتری تهرانی ها در کنکور حاکی از نبود امکانات آموزشی مساوی در کشور است، شهرستانی ها سخت کوش تر از تهرانی ها هستند. دکترمحمد جهانفرعضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: داوطلبان شهرستانی عدم امکانات آموزشی مانند کمبود معلمین شاخص را با سخت کوشی بیشتر جبران می کنند و در دروسی که اتکاء بیشتر به کتاب است موفق تر ظاهر می شوند. همین امر باعث شده است که در کنکور سراسری امسال بالغ بر 80 درصد از نفرات برتر در گروه آزمایشی علوم تجربی به شهرستانی ها اختصاص یابد.


از سویدیگر داوطلبان تهرانی با نظم فکری برای درنظر گرفتن فرصت پاسخگویی بهسئوالات، بیشتر آشنا هستند و با کمک برنامه های آموزشی رسانه استانی خودبه طور کلی در کنکور امسال موفق تر از شهرستانی ها ظاهر شدند.


با در نظر گرفتن اینکه تهران دارای جمعیت 14

میلیون نفری است، انتظار می رود تعداد برترین های آن در کنکور 13 درصدباشد و بقیه برترین ها از 57 میلیون نفری که در شهرستان ها ساکنهستند، باشند اما در کنکور امسال شاهد نتیجه ای معکوس هستیم به طوریکهنیمی از برترین ها به استان تهران تعلق دارند.


وجود امکانات آموزشی خصوصی و ... در زمینه زبان های

خارجی در تهران دلیل عمده موفقیت تهرانی ها در گروه آزمایشی زبان است.  آموزشگاه های موجود در تهران و تمرین های مداوم دانش آموزانتهرانی در این زمینه عاملی مهمی در موفقیت آنها به شمار می آید.


با وجود تنها 46 درصد دختران در میان رتبه

های برتر، با توجه به اینکه 63 درصد از داوطلبان کنکور سراسری امسالرا دختران تشکیل داده بودند انتظار می رفت دختران سهم بیشتری در اول شدنداشته باشند. در این زمینه نیز باید عوامل روانشناختی و پرورشی را بررسیکرد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

/ 12 نظر / 254 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گابريل

متافيزيک وماترياليسم(بخش دوم/خط اصلی بحث)خدايی وجود دارد

سياوش

سلام . در جستجوی ياهو ديدم که در نوشته های شما بايد مطلبی در مورد کتاب سياهی چسبناک شب باشد. در آن آرشيو ها هم پيدا نکردم. لطف می کنيد اگر مطلب را هنوز داريد براي من بفرستيد؟ ممنون

عليرضا رحمان طلب

جالب بود. درسته که از جائی نقل قول کرده بودی، اما کارت ارزشمند بود. اینکه چگونه پایتخت نشینی با پایتخت ننشینی فرق دارد. چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب.

مهرگان

سلام و خسته نباشيد . تهيه و انتشار آمار کار سختی نيست و از عهده هر نهادی ساخته است . مسئله اينجاست که چه اقدامی در راستای اون بايد صورت بگيره و متاسفانه...

مرد خاکستری

دوست خوب سیاوش سیاهی چسبناک شب اسم وبلاگ دوست خوبم آتنا است برای ایشان ایمیل شما را گذاشتم که اگه مطلبی دارند بفرستند موفق باشی و باز هم اینجا ببینمت حتی اتفاقی

آتنا

یک بغل درود و سپاس نثار شما، نازنین دوست نادیده ام! ممنون نگاه آبی شما هستم .... تعاریف شما، برای لحظه ای من رو مستغرق لذتی عجیب کرد، اما شما لطف دارید، فکر نمی کنم اونقدر ها هم متسحق تعریف بوده باشه راستش خیلی وقته دلم می خواد جدی نوشتن رو دنبال کنم، اما در خانواده زیاد جدی گرفته نمیشم، هرچند چند صباحی هست که تصمیم گرفتم خودم مستقل برم دنبال این کار، اما درس و پروژه ی پایان تحصیلاتم یه خورده خسته ام می کنه و تنبلی رو هم مزید بر علت کنید(!)

آتنا

... وقتی رسیدم به اوایل جوانی، به خودم اومدم و دیدم جز دایرتلمعارف کلمات محاوره ای و نوشتاری، هیچ چیز ی در چنته ندارم ، دیدم دور افتادم از ظرافت های زنانه و دخترانه. ترسیدم، و اولین گام ها رو برای کنار زدن این پیله برداشتم . به خودم گفتم دیگه وقتشه، و امروز، سالهاست که دارم مبارزه می کنم، یک بار عشق رو تجربه کردم، هرچند لیلای کسی شدم که مجنون من نبود و تنهام گذاشت، اما هنوز به یادش گاهی قلمم می چرخه ... مدتهاست که برای پوشیدن لباس دلخواهم، برای رفتن به تاتر و سینما، خریدن یک شاخه گل و قدم زدن تنهایی مبارزه می کنم ... گاهی می شکنم، مثل چند وقت پیش که پناه بردم به شب و شما هم خیلی عالی کنایه بارونم کردی (یادتون که هست؟!)، اما یاد گرفتم که شوریدگی هام رو تیمار کنم

آتنا

برام نوشتید چرا اینقدر کله شقم، چرا در مقابل سنت می ایستم، چرا عاشق شدم، ..... دلم می خواد بهتون جواب بدم. تا 14 سالگی، وقتی یه دختر نوجوان بودم، تمام ثانیه هام در تنهایی گذشت. تفریحات دخترانه از دید بزرگترهای مدافع سنت، بی معنی بود...منم فقط یه راه برام موند، اونم وصله زدن تنهایی هام با کتاب و قلم! من، گیر افتاده بودم بین سنت و مدرنیته، از یه طرف عقاید بزرگتر ها مخالف پرداختن من به کارهای معمول مثل خونه داری و این حرفها بود و از طرف دیگه به طرز غریبی، از هر رفتار دخترانه ای برحزر شدم ... اون روزها کتابهای همدمم، رمان عشقی نبود، کتاب های آدم بزرگها مثل"اصول و فلسفه ی رئالیسم" و گوته، مارکز و هدایت و بقیه بود ...

آتنا

پرحرفی کردم ... شرمنده، نمی خوام یکی از بهترین دوستانم رو از دست بدم، برا ی همین بهتره تمومش کنم، اما اگه خواستن حقوق بدیهی یعنی کله شقی ... من کله شق ترین دختر کناره های ساحل شمالم ... موفق باشی مرد اندیشه های آبی تا بعد ..... عيد مسلمانان هم هزارن بار صميمانه تبريک ...

افسانه

سلام مرد خاکستری . ممنون ...و محمد (ص) با اقراء بسم ربك الذي خلق جهان نو را آغاز مي‌كند... عيد مبعث بر شما هم مبارک