مجموعه دروغها

خبر موثق لو رفت/«مجموعه دروغ‌ها» 19 مهر 1387 بر پرده سینماهای جهان می‌رود
در این فیلم رایدلی اسکات، گل‌شیفته فراهانی همبازی دی‌کاپریو و راسل کرو است

در شرایطی که بسیاری از دبیران خبر و صاحبان رسانه، از خبر تولید چنین فیلمی اطلاع داشتند، اما به دلایلی صلاح نمی‌دیدند تا خبری از آن منتشر شود (سایت "سینمای ما" ترجیح داده بود حتی کامنت‌های کاربران که مربوط به چنین خبری بود را آن‌لاین نکند) تا این که روزنامه اعتماد سکوت را شکست و نخستین گزارش درباره این فیلم را چاپ کرد... روز جمعه 10 اکتبر 2008 برابر با 19 مهرماه سال 1387 نمایش فیلمی در سینماهای امریکا و انگلستان آغاز می شود که به واسطه یک ویژگی مهم برای ایرانیان جذاب و مهم است. «مجموعه دروغ ها» جدیدترین فیلم کارگردان کهنه کار سینمای امریکا ریدلی اسکات در این روز به پرده سینماها می رود که نام یک بازیگر شناخته شده سینمای ایران در میان اسامی دست اندرکاران آن به چشم می خورد؛ گلشیفته فراهانی.
پس از آنکه سایت سینمایی معتبر imdb حدود 10 روز پیش نام گلشیفته فراهانی را به جمع بازیگران این فیلم اضافه کرد، کمپانی برادران وارنر هم چهارشنبه شب در تریلر جدیدی که از فیلم منتشر کرد تصاویری از بازی فراهانی را قرار داد تا سرانجام شایعه یی که یک سال است در محافل سینمایی و رسانه یی به گوش می رسد، تایید شود. سایت imdb هنوز توضیحی درباره نقش فراهانی و نام شخصیتی که او آن را ایفا می کند ارائه نداده است اما تا پیش از این از درج نام این بازیگر در لیست دست اندرکاران فیلم «مجموعه دروغ ها» با نام اصلی Body of lies خودداری می کرد. فیلم بر مبنای کتابی به همین نام نوشته دیوید ایگناتیوس یادداشت نویس معروف روزنامه واشنگتن پست ساخته شده است. این کتاب آوریل سال 2007 به بازار آمد و بلافاصله حقوق سینمایی آن توسط کمپانی معروف برادران وارنر خریداری شد.
رمان «مجموعه دروغ ها» مضمونی در ارتباط با مبارزه با تروریسم دارد و داستان یک مامور سیا به نام راجر فریس است که برای پیدا کردن یک تروریست مهم از سران القاعده به نام «سلیمان» به اردن می رود. کتاب تا حدودی به نقد سیاست های مداخله گرایانه آمریکا می پردازد و در مجموع اثر منتقدانه یی محسوب می شود. در برگردان سینمایی این رمان تغییراتی ایجاد می شود که یکی از مهم ترین آنها اضافه شدن شخصیتی به نام «عایشه» است که در داستان اصلی با نام «آلیس» وجود داشت. شخصیتی که قهرمان داستان در جریان پیدا کردن سلیمان دلباخته اش می شود. ویلیام موناهان فیلمنامه نویس اسکاربرده به خاطر فیلم معروف «مردگان» مارتین اسکورسیزی که کار بازنویسی و اقتباس از داستان اصلی را برعهده داشته، شخصیت عایشه را در قالب یک پرستار تصویر کرده که البته هنوز جزئیات کامل آن مشخص نیست. گلشیفته فراهانی ایفاگر این نقش است در حالی که نقش نخست فیلم را لئوناردو دی کاپریو بازی می کند و راسل کرو هم بازیگر نقش مهم دیگری در فیلم است. فیلمبرداری فیلم سال گذشته آغاز شد و بخش های مربوط به اردن در شهر رباط مراکش فیلمبرداری شده است. گفته می شود بعد از انتخاب گلشیفته فراهانی برای بازی در فیلم سازندگان آن تغییراتی در فیلمنامه اولیه انجام داده اند تا حضور فراهانی در فیلم با موازین خاص حقوقی و قانونی کشور در تضاد نباشد.
ریدلی اسکات کارگردان کهنه کار انگلیسی در فیلم هایش همواره تلاش داشته نگاهی چندجانبه به مضامین داشته باشد و گواه آن فیلم معروف «ملکوت آسمان» است که در آن تصویری واقع گرایانه از مسلمانان ارائه و به طور ضمنی از صلاح الدین ایوبی ستایش می شود. حضور بازیگران ایرانی در فیلم های هالیوودی سابقه طولانی دارد اما در چند سال اخیر تعدادی از بازیگران فعال فعلی سینمای ایران امکان حضور در چند فیلم مهم هالیوود را یافته اند که مهم ترین آنها همایون ارشادی است که سال گذشته فیلم «بادبادک باز» با بازی او در سینماهای جهان اکران شد. او هم اینک مشغول بازی در فیلم جدید الخاندرو آمه نابار با نام «آگورا» است. با این همه حضور فراهانی در فیلم جدید ریدلی اسکات که بسیاری از اکنون آن را از شانس های مسلم اسکار 2009 می دانند سرفصل جدیدی در حضور بازیگران سینمای ایران در عرصه های بین المللی خواهد گشود.
بنا به اخبار موثقی که گزارش‌گر سایت سینمای ما می‌تواند به خبر روزنامه اعتماد اضافه کند، یکی از شرایط اصلی و ابتدایی گلشیفته فراهانی برای حضور در این فیلم، رعایت کامل حجاب اسلامی در تمام نماهای فیلم بوده  که این شرط حتی در قرارداد این بازیگر برای فیلم هم قید شده است. فیلم تازه ریدلی اسکات برخلاف پروژه‌های سینمایی قبلی‌اش در سکوت نسبی خبری و رسانه‌ای تولید شد که گویا دلیل اصلی این سکوت خبری، موضع تند ضد آمریکایی فیلم است.


منبع خبر : اعتماد

 

اول میترا حجار انتخاب شد، ولی ریدلی اسکات نپذیرفت؛ گلی آمد

گلشیفته فراهانی ایران را ترک کرد

درباره فیلم

Body of Lies Golshifteh Farahani in IMDB

/ 22 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افسانه

سلام التماس دعا "سلام بر اين شب، شب قدر شبي كه از هزار ماه، از هزار سال و هزار قرن برتر است"

ساراشريف

دوست خاکستری چه کم نویس شدی.میگم منو آبونمان ثابت دعاهات کن لطفا.به نظر از این ادمهایی میای که خدا دوستشون داره و می بینتشون.

گل هیچ

باغ بی برگی روز و شب تنهاست... با سکوت پاک غمناکش باغ بی برگی خنده اش خونیست اشک آمیز... جاودان بر اسب یال افشان زردش میچمد در آن. پادشاه فصلها پائیز...

ساراشريف

من امتحان بورد رو رد شدم.امتحانیه که اخر دوره تخصصه.ربطی هم به مدرک تخصص نداره.فقط برای هیات علمی شدنه.

م ر ی م

عيد فطر در نظر مومنان عارف ، همان بازگشت به فطرت است ، فطرتي كه در هر حال و مقام با مومن همراه است و رمضان و غير رمضان نمي شناسد. مومن به حق ، در غير رمضان نيز جز به لطيف نمي خورد ، جز طهور نمي نوشد ، جز زيبا نمي بيند و جز نيك نمي شنود چرا كه اهل محبت مي دانند دست حضرت دوست هميشه ستاره باران اجابت است. روزه و رمضان دستاويز دوباره اي است براي اظهار شيدايي و ابراز وفا و آنان كه زبان به ربنا مي گشايند نيز وفا خواهان آشنايند. اين ابراز وفا ، آتش افروخته ي اشتياق را تيز تر مي كند تا در مقام بعدي ، عارفانه تر و عاشقانه تر به طي طريق بيانديشد از اينروست كه خداوند ، روزه را در لوح روح عاشق بر نوشته كه او را به اصل نخستين آفرينش ارجاع دهد ، به خود ، به پاكي و به رسيدن. بدرستي كه همين است معناي « عيد فطر » بازگشت به سرشت والاي نخستين. حلول ماه شوال و فرارسيدن عيد تطهير روح و فطرت ، عيد قبولي طاعات و عبادات ، عيد خجسته ي فطر بر شما مبارک باد. [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

ساراشريف

چرا نیستی؟من یکی تحملش رو ندارم تو نباشی.

م ر ی م

اين جا و آن جا حالا تمام آن روزها روي دستمان مانده و هيچ كس آن خيابان را تا انتها نرفت!!! ......................................................... تولدی صورتی بر پاست [گل]

افسانه

چرا این روزها هر وبلاگی که می شناسمش و دوستش دارم ، اینقدر کم نویس شده است؟