زنگی نشوید

 

1205754590big.jpg


 

گول تصاویر سر در سینماها را نخورید. تصویر مهران مدیری، شریفی نیا. دایره زنگی یک فیلم کمدی نیست. شما پای فیلمی اجتماعی خواهید نشست که گاهی لبخندی میزنید ولی آنهم خیلی زود با ریتم تند و زیبای فیلم روی لبانتان میماسد. یک دستی فیلم در بشدت اجتماعی بودن و بشدت سریع بودن تا انتها، فرصت چشم برداشتن از پرده سینما را از شما میگیرد.

رامین، نه ببخشید محمد به همراه شیرین که برای تعمیر ماشین تصادفی شیرین احتیاج به پول دارند، برای نصب دیشهای ماهواره وارد آپارتمانی میشوند با انواع آدمهای جورواجور. پریسا بخت آور (کارگردان) با یک دوجین بازیگر حرفه ای که هرکدام به تنهایی بار یک فیلم مستقل میتوانند باشند، در نقشهایی کوتاه، در یک بازه زمانی چندین ساعته، در آپارتمانی در اقدسیه تهران، برشی از اجتماع را به تصویر میکشد که همه جامعه آنجا هستند و نقش اول فیلم را جیش ماهواره، ببخشید دیش ماهواره بازی میکند البته دیش چیز بدی است مثل همان جیش و شاید هم بدتر یعنی مثل پی پی.

پیرمرد غرغروی جامانده در سالهای دور سیاست که میخواهد با چند تا بوق زدن انقلاب کند، مدیر مدرسه که نگران موقعیت شغلی خود است، جوانان بی پول ولی بامشکلات زیاد، بازاری، مذهبی، با دین، بی دین، باحجاب، بیحجاب و.... پریسا بخت آور در اولین تجربه سینمایی خود بعد از چند سریال تلویزیونی (پشت کنکوریها(1381)- یادداشتهای کودکی(1382)- من یک مستاجرم(1384)) به سراغ کار سنگینی رفته است. دایره ای زنگی با تعداد شخصیتها و ماجراهای مختلف بعلاوه بازیگران پرشمار فیلم می توانست در گام اول، کارگردان را با مغز به زمین بکوبد ولی پریسا بخت آور در این گام سر و کله اش سالم میماند و تماشاگر راضی از سینما میرود. دایره زنگی فیلم قابل قبولی است. اصغر فرهادی همسر واقعی پریسا بخت آور با یک متن محکم و مشاوره در کارگردانی کنار اوست.

 

Parisa_BakhAvar_04_l_443127.jpg


 

به این سکانس توجه کنید: بهاره رهنما زنی است شاعر با ظاهری بدحجاب که شعرهایش را تلفنی برای شبکه های ماهواره ای آن طرف آب میخواند، پشت ماشین پاترول درحال صحبت کردن با موبایل و مشغول رانندگی، ماشین پلیس آژیرکشان سر میرسد، خانم متوقف میشود، موبایل را قطع میکند و کمی حجابش را درست میکند و حالا مأمور پلیس. اگر چند سال پیش این فیلم را میدیدید اینجای قصه چی بود؟ ولی اشتباه حدس زدید. مأمور پلیس با احترام می گوید که خیابان مسیر خانم بر اثر افتادن یک درخت مسدود است و خانم را راهنمایی میکند به یک مسیر دیگر و ضمناً یادآوری میکند که درحین رانندگی با موبایل صحبت نکند. این سکانس یعنی دایره زنگی توی سینمای چند سال پیش جا نمانده است.

نقش همسر امین حیایی را نیلوفر خوش خلق، همسر واقعی امین حیایی، مدیر مدرسه بچه های آپارتمان بازی میکند که ظاهراً مشکل تماسهای فیزیکی بازیگران مقابل هم را حل کرده است. حضور امید روحانی، منتقد و مدرس سینما به نقش پدر مذهبی و پولدار فیلم هم جالب است.  فیلم بعد از اولین اکران جشنواره فجر از لیست جشنواره خارج شد و با چند اصلاحیه به پرده سینماها بازگشت. پریسا بخت آور معتقد است که فیلم لطمه ای نخورده و توصیه میکند که انتهای فیلم گوشتان را بگیرید و دیالوگ آخر را نشنیده بگیرید. دیالوگ پلیس روی تصویر شیرین(باران کوثری) داخل اتوبوس که حکایت از دستگیری او دارد. شیرین دستگیر نمیشود تا درس عبرتی باشد برای بقیه. شیرین به دل شهر میرود و در این دایره زنگی گم میشود.

- بیوگرافی فیلم دایره زنگی

 - گفتگوی مفصل و خواندنی با پریسا بخت آور پیرامون « دایره زنگی »

« خیلی ها به من گفتند که اصلا‌حات را انجام بده، چون حیف است که فیلم اکران نشود »

- پارادوکس میان خانواده ها

نقد فیلم "دایره زنگی"  آرمین حسنی راد

 - رنگی نشوید ...

نگاهی به "دایره زنگی" حمیدرضا علاقه‏بند

/ 9 نظر / 19 بازدید
سمیرا

دایره زنگی رو دیدم ساده ولی قشنگ

فاطمه

ممنون اطلاعات خوبی راجع به فیلم در اختیارمون گذاشتید. البته تا فیلم را نبینم فایده ای نداره خوندن نقدش!!![چشمک]

فاطمه

دلم می خواد برم ببینم ولی کو وقت ؟؟؟؟ [ناراحت]

شکلات تلخ

اون اقا یه زمانی دوست بلاگی عزیزی بود.الان ولی پاک زده به سیم آخر.بهت توصیه می کنم پستهای یکماه گذشته شو بخونی.اونوقت می فهمی چی می گم.

شکلات تلخ

به نظر من فیلم خوبیه ولی زیادی شلوغه .به اندازه یه سریال آدم توشه.یه کم هم منو یاد چهار شنبه سوری انداخت.ورود یه آدم جدید به یک مجتمع و تعاملی که بین همه و اون بوجود میاد.آخر هر دو هم یک حقیقت رو می شه.احتمالا این شباهت به خاطر فرهادی ست.کلا فیلم تضادهای جامعه رو نشون می ده.این که همه به سمت ریا کاری سوق داده می شن.این که ساده ترین مسائل هم در این جامعه بصورت پارادوکس در میاد.حالا برو ببین جناب گردباد با چه عنوانی به پست تو لینک داده!

افسانه

سلام فیلم رو دیدم . به قول دوستی ، گلاب به روتون . روم به دیوار . شرمنده . دوستی می گفت مث پشکل توی این فیلم هنرپیشه ریخته / ولی من بازی باران کوثری رو دوست داشتم

فاطمه

من رنگ مشکیو اینجوری که شما معنیش می کنین معنی نمی کنم... من عاشق رنگ مشکیم... البته نه تنها مشکی. مشکی مخلوط با رنگ نارنجی و قرمز و صورتی... همونی که توی بلاگم می بینین... معمولا ترکیب رنگی ای که استفاده می کنم همینه... مشکی نارنجی قرمز ... در مورد نوشته هام... توی پست های قبلیم هم نوشته بودم که اکثر داستان هایی که می نویسم را توی کتابهای پائولو می خونم... البته جمله بندی ها را یه کم تغییر می دم ولی کل داستان را از کتابهای پائولو انتخاب می کنم. اونایی که منبع زیرش می نویسم یعنی از پائولو نیست...[چشمک]