شهادت حضرت فاطمه(س) تسليت


بسياریاز سايتها و خبرگزاريها در تقارن شهادت حضرت فاطمه (س) و دکتر شریعتی از"فاطمه فاطمه است" گفتند. نقطه مشترکی که بسياری به آن رسيدند.
 و من هم:

shariati-3.jpg

ازشخصیت فاطمه سخن گفتن بسیار دشوار است. فاطمه، یک " زن " بود، آن‌ چنان کهاسلام می‌خواهد که زن باشد. تصویر سیمای او را پیامبر خود رسم کرده بود واو را در کوره‌های سختی و فقر و مبارزه و آموزش‌های عمیق و شگفت انسانیخویش پرورده و ناب ساخته بود.
وی در همه‌ ابعاد گوناگون زن بودن نمونه شده بود.
مظهر یک دختر، در برابر پدرش.
مظهر یک همسر در برابر شویش.
مظهر یک مادر در برابر فرزندانش.

مظهر یک " زن مبارز و مسئول " در برابر زمانش و سرنوشت جامعه‌ اش.
ویخود یک “ امام ” است، یعنی یک نمونه مثالی، یک تیپ ایده‌آل برای زن، یک " اسوه " ، یک شاهد برای هر زنی که می‌خواهد " شدن خویش " را خود انتخابکند.
او با طفولیت شگفتش، با مبارزه‌ مدامش در دو جبهه خارجی وداخلی، در خانه‌ پدرش، خانه‌ی همسرش، در جامعه‌اش، در اندیشه و رفتار وزندگیش، “چگونه بودن” را به زن پاسخ می‌داد.
نمی‌دانم چه بگویم؟ بسیار گفتم و بسیار ناگفته ماند.
درمیان همه جلوه‌های خیره کننده‌ روح بزرگ فاطمه، آنچه بیشتر از همه برای منشگفت‌انگیز است این است که فاطمه همسفر و همگام و هم‌ پرواز روح عظیم علیاست.

او در کنار علی تنها یک همسر نبود، که علی پس از او همسرانیدیگر نیز داشت. علی در او به دیده یک دوست، یک آشنای دردها و آرمان‌هایبزرگش می ‌نگریست و انیس خلوت بیکرانه و اسرارآمیزش و همدم تنهایی‌هایش.
این است که علی هم او را به گونه‌ دیگری می‌نگرد و هم فرزندان او را.
پساز فاطمه، علی همسرانی می‌گیرد و از آنان فرزندانی می‌یابد. اما از همانآغاز، فرزندان خویش را که از فاطمه بودند با فرزندان دیگرش جدا می‌کند. اینان را “بنی‌علی” می‌خواند و آنان را “بنی‌فاطمه”.
شگفتا، در برابرپدر، آن هم علی، نسبت فرزند به مادر و پیغمبر نیز دیدیم که او را بهگونه‌ی دیگر می‌بیند. از همه‌ی دخترانش تنها به او سخت می‌گیرد، از همه‌تنها به او تکیه می‌کند. او را ـ در خردسالی ـ مخاطب دعوت بزرگ خویشمی‌گیرد.
نمی‌دانم از او چه بگویم؟ چگونه بگویم؟

خواستم از " بوسوئه " تقلید کنم، خطیب نامور فرانسه که روزی در مجلسی با حضور لویی، از" مریم " سخن می‌گفت . گفت : هزار و هفتصد سال است که همه‌ سخنوران عالمدرباره مریم داد سخن داده‌اند.
هزار و هفتصد سال است که همه فیلسوفان و متفکران ملت‌ها در شرق و غرب، ارزش‌های مریم را بیان کرده‌اند.
هزار و هفتصد سال است که شاعران جهان در ستایش مریم همه‌ ذوق و قدرت خلاقه ‌شان را به کار گرفته ‌اند.
هزارو هفتصد سال است که همه‌ هنرمندان، چهره‌نگاران، پیکرسازان بشر، در نشاندادن سیما و حالات مریم هنرمندی ‌های اعجاز‌گر کرده‌ اند.

امامجموعه‌ گفته‌ها و اندیشه ‌ها و کوششها و هنرمندی ‌های همه در طول اینقرن‌های بسیار، به اندازه‌ این کلمه نتوانسته ‌اند عظمت‌های مریم رابازگویند که: "مریم (س)، مادر عیسی (ع) است ".
و من خواستم با چنین شیوه ‌ای از فاطمه بگویم. باز درماندم :

خواستم بگویم، فاطمه دختر خدیجه ‌ی بزرگ است.
دیدم فاطمه نیست.
خواستم بگویم، که فاطمه دختر محمد است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم، که فاطمه همسر علی است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم، که فاطمه مادر حسین است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم، که فاطمه مادر زینب است.
باز دیدم که فاطمه نیست.
نه، این‌ها همه هست و این همه فاطمه نیست.

«فاطمه، فاطمه است
/ 26 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
برديا

سلام عزیز به وبلاگ من هم سری بزن

حسين

با سلام دردم از یار است و درمان نیز هم دل فدای او شد و جان نیز هم وبلاگت مثل همیشه جالب و خواندنیه و مطلب خوبی زدی از شریعتی. حال کردم. موفق باشی یا حق

کاوشگر نور

در گلستان چشمم زچه رو همیشه باز است به امید آنکه شاید تو به چشم من در آیی سلام من شما رو لینک کردم

امان صيادی

سلام وبلاگتون زيباست به من هم سر بزنيد منتظرم

لنی

سلام............تسليت.......حاج آقا خاکستری به روزم.........

someone

سلام نمی خوای به روز کنی ... من به روز هستم ...

آتنا

سلام دوست خوب نادیده! همه چیز تبدیل به تابو شده ..... شریعتی ... فاطمه، علی .. دین ... دیگه به هیچ چیز نمیشه تنها به گفته ها قناعت کرد .. اگه دین تحریف نشده، پس چرا شریعتی تبدی به تابو شده .. پی بردن به اسرار و حقایق اونم از پس پرده های جهل و خرافات؛‌تنها و اولین و بزرگترین مشخصه ی دکتر بود که هنوز هم اون رو برای ما زنده نگه داشته ... ؛ خدایا زحمتی کن تا ایمان،‌نام و نان برایم نیاورد،‌قوتم بخش تا نانم و حتی نامم را در پرتو ایمان افکنم .... جمله ی بالای دکتر رو وقتی ۱۴ سالم بود خوندم ... و اونجا بود که فهمیدم،‌ایمان چیزی ورای تعاریف عامیانه ای هست که تو مساجد و جلسات مذهبی مردم عرضه میشه ... کتابهای دکتر،‌زمانی همدم نوجوانی های من بود .. و جمله ی بی نظیر فاطمه قاطمه هست،‌هنوز مرا منقلب میکند همیشه مانا و آگاه باشید نه به سوی روشنایی و نه به سوی تاریکی،‌چون هردو کور کننده اند،‌بلکه به سوی آگاهی آمین

من

فاطمه فاطمه است عظيم و بی نظير...