اسلام با ظاهری متفاوت

مطلب جالبی از سایت بی بی سی بدون کم و کاست، شما هم ببینید

به روز شده: 12:41 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2007 - 24 مهر 1386
مد و لباس، یادآور لباسهای عجیب و مانکن های سایز صفر است. اما این روزها پدیده تازه ای در بازار مد به چشم می خورد که حتی برای بعضی از طراح های بزرگ لباس در اروپا و آمریکا هم الهام بخش بوده است.
این پدیده ظهور نوع جدیدی از پوشش برای دختران و زنان مسلمان در غرب است. در دنیای معاصر که هر روز شاهد کوتاهتر شدن لباسها هستیم و درحالیکه قد و هیکل، نقش تعیین کننده در طرح لباس دارد، مسلما برای زنانی که با حجاب هستند، پیدا کردن لباسی ساده که خیلی باعث جلب توجه نباشد و در عین حال مطابق مد روز هم باشد، کار ساده ای نیست.
مریم 22 ساله، از این دسته از زنان است. او که از بچگی در لندن بزرگ شده توضیح می دهد که برای پیدا کردن لباس مناسب همیشه دچار مشکل بوده ولی در چند سال اخیر که مد روز لباسهای بلندتر و پوشیده تر است، می تواند لباسهایی را که با سلیقه اش همخوانی دارد خریداری کند. اما همیشه نگرانی این را دارد که با تغییر این مد باز هم یافتن لباس مناسب دشوار شود.
نگرانی مریم و زنانی مثل مریم بیهوده نیست. در دنیایی که ظاهر آراسته داشتن یکی از شرایط اساسی پذیرفته شدن در جامعه است، دختران و زنان مسلمان حق دارند که بخواهند متفاوت از آن چیزی باشند که جامعه مذهبی محافظه کار برای آنها تعیین کرده است.
ساره بن حجیله، طراح لباس اهل عربستان سعودی است که خود برای حل این مشکل دست به کار شد و مدل جدیدی از لباس که با موازین اسلامی مطابقت دارد و در عین حال مطابق مد روز است را طراحی کرد.
خانم بن حجیله در مورد اینکه چطور شد به فکر طراحی این مدل لباس افتاد می گوید، "من زمانی را به یاد می آورم که حدود هفت سال پیش تصمیم گرفتم برای اولین بار حجاب بپوشم. آن زمان برای من واقعا مشکل بود لباسهایی مطابق روز و در عین حال پوشیده پیدا کنم."

"من در آن زمان برای حل مشکلم، از فروشگاه های مختلف لباسهایی را که دوست داشتم می خریدم و بعد آنها را با هم ترکیب می کردم و می پوشیدم و اتفاقا نتیجه اش هم بیشتر اوقات خوب می شد. البته اینطور لباس پوشیدن کار خیلی سختی بود، چونکه هم باید سعی می کردم در چارچوب عرف و قوانین دین اسلام باشم و هم مطابق مد روز به نظر بیایم. اینطور شد که به فکر افتادم نوع جدیدی از پوشش برای زنان محجبه، طراحی کنم."
این پوشش جدید به شکلی است که با اینکه تمام بدن پوشیده است، اما مدل لباس کاملا امروزی است و حتی روسری ای که پوشیده می شود، جزئی از لباس به نظر می آید.
خانم بن حجیله توضیح می دهد که هدفش از طراحی این نوع پوشش این بود که نشان دهد می توان هم مد روز لباس پوشید و هم با وقار بود.
وی همچنین می گوید: "من با اینکه در جامعه سنتی و محافظه کاری بزرگ شدم که قوانین سختگیرانه ای در مورد پوشش زنها تحمیل می شود، اما شانس این را داشتم که برای تحصیل به اروپا و امریکا بروم و شرایط زندگی مخالف را هم تجربه کنم. من فکر می کنم همین تجربه های مختلف، به من در خلق طرحهای جدید ایده می دهد. من از هر دو فرهنگ شرق و غرب در طراحی هایم الهام می گیرم و با تلفیق دو فرهنگ طرحهای تازه به وجود می آورم."
البته با اینکه طرحهای جدید ساره با استقبال خوبی همراه بوده اما هنوز به تولید انبوه نرسیده است و فقط بعد از سفارش دادن، دوخته می شود.
مسلما برای زنان محجبه کار ساده ای نیست که از تار و پود باورهای رایج در جوامع مسلمان بیرون بیایند ولی به وجود آمدن طرحهایی تازه از این دست به زنان کمک می کند تا قالبهای خشک سنتی را بشکنند و با هویتی مستقل جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند.

شیرین ابراهیمی 

200710161219281.jpg
200710161220014.jpg


20071015135616main203.jpg

200710161219433.jpg
200710161220245.jpg
200710161220496.jpg
/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرگان

سلام زيارت قبول خوش به سعادتتون بری ما هم دعا کردين؟ قسمت نظر سنجيم بالای لينک هرمزگانی هابود. راستی تا حالا طرف لينک هرمزگانی ها رفتی؟وبلاگهای جالبی دارن اين يه نمونشه http://inja-anja.mihanblog.com/Post-120.aspx (يه کم خودمونو تحويل بگيريم!) از موسيقی بومی هرمزگانی گرفته تا آداب و رسوم و... هرمزگانی ها همه فن حريفن

مهرگان

مطالب جالبی بود . اين مدلها هم با توجه به فرهنگ و عرف اون جوامع خيلی جالب هستن. مدتيه که کميسيون فرهنگی مجلس هم به فکر افتاده ولی متاسفانه تا اونجا که من پيگيری کردم اين لباسهايی که اينا طراحی کردن والا........نميدونم کجا ميشه پوشيد ميدونی يه جورايی مثل طراحی عروسکهای دارا سارا در مقابل باربی و لی لی است . خدا يه اپسيلون خلاقيت و تفکر به ما بده موفق باشی

مهرگان

تا حالا باربی با پوشش اسلامی ديدين ؟ طراحش يه زن و شوهر مسلمان آمريکايی هستن و چقدر هم خوب کار کردن . نتيجه شم ديدن

ساراشريف

برادر خاکستری مگه حجاب اين ور و اون ور آب داره؟!

ساراشريف

ممنون از توضيحات جامعت.می بينی چه دوست با سوادی دارم؟ راستی تو اگه نفهميدی من چيکاره ام حدودش رو فهميدی. ما که از جنابعالی هيچی نفهميديم!!

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

someone

بعد از مدت ها بلاخره به روز شد وبلاگم . خوشحال می شم سری بزنی .. منتظرم سحر

آتنا

با سارای شریف کاملا موافقم ... اصل عفت و حجاب مرز ندارد

مهرگان

سلام به اميد آپ جديد اومدم.........اما به نظرم حجاب مرز داره . مرز فرهنگی . مرزی که حتی دربين خرده فرهنگهای ايران هم کاملا قابل مشهوده . مسلما حجاب و شان و آزادی زن ايرانی با يک زن مسلمان عربستان سعودی (که حتی حق رانندگی هم ندارند) و يک زن مسلمان اهل فرانسه که يه روسری کوچيک هم تحت عنوان حجاب کفايت ميکنه .متفاوته