حجاب 4

دلايل گفته شده برای علت پيدايش پوشش زنان در پستهای قبل، مورد استفاده مخالفان قرار گرفته است. ريشه اين پديده را بايد در يک تدبير ماهرانه غريزی خود زن جستجو کرد. نظريه ريشه اخلاق جنسی زن می گويد: حيا و پوشش تدبيری است که خود زن برای گرانبها کردن و حفظ موقعيت خود در برابر مرد بکار برده است. زن با هوش فطری خود دريافت که در ميدان زندگی از لحاظ جسمی نمی تواند از عهده زور بازوی مرد برآيد، از طرف ديگر نقطه ضعف مرد را در نيازی يافت که خلقت در وجود مرد نهاده است. آفرينش مرد را مظهر عشق و طلب و زن را مظهر معشوقيت و مطلوبيت قرار داده است.


زن همانطور که برای تصاحب قلب مرد به زيور و خودآراِيی روی آورد، دانست که نبايد خود را رايگان کند و در نتيجه مقام و موقعيت خود را بالا ببرد. (يه روز توی يه مغازه لوازم آراِيشی از يه خانم آشنا پرسيدم: شما خانمها چند قلم لوازم آرايش داريد؟ خيلی ظريف جواب داد: همش برای شما آقايونه ديگه! (مرد خاکستری))


 
 

ويل دورانت می گويد: حيا امری غريزی نيست بلکه اکتسابی است. زنان دريافتند دست و دلبازی مايه طعن و تحقير است و اين امر را به دختران خود ياد دادند.


مولانا مرد را مانند آب و زن را مانند آتش می داند که اگر آب را بر آتش بريزی، آتش خاموش می شود. اگر ميان آنها حايلی قرار دهی و آب را درون يک ديگ روی آتش بگذاری، آتش آب را به جوشش و بالاخره به بخار تبديل می کند:


آب غالب شد بر آتش از لهيب ----- ز آتش او جوشد، چو باشد در حجيب


چونکه ديگی حايل آمد آن دو را----- نيست  کرد آن  آب را، کردش هوا

 

برتراند راسل می گويد: از لحاظ هنر مايه تأسف است که به آسانی به زنان بتوان دست يافت و خيلی بهتر است که وصال زنان دشوار باشد بدون آنکه غيرممکن گردد.


سخن کارگردان بزرگ سينمای جهان، آلفرد هيچکاک که بنا به شغل فيلمسازی خود، تجارب زيادی درباره زنان دارد، در يکی از مجلات زنانه آن دوران جالب است:


من معتقدم که زن هم بايد مثل فيلمی پرهيجان و پرآنتريک باشد، بدين معنی که ماهيت خود را کمتر نشان دهد و برای کشف خود، مرد را به نيروی تخيل و تصور زيادی وادارد. بايد زنان پيوسته بر همين شيوه رفتار کنند يعنی کمتر ماهيت خود را نشان دهند و بگذارند مرد برای کشف آنها بيشتر به خود زحمت بدهد. زنان شرقی تا چند سال پيش بخاطر حجاب و نقاب و روبندی که بکار می بردند، خود به خود جذاب می نمودند و همين مسأله جاذبه نيرومندی بدانها می داد اما به تدريج با تلاشی که زنان اين کشورها برای برابری با زنان غربی از خود نشان می دهند، حجاب و پوششی که ديروز بر زن شرقی کشيده شده بود، از ميان می رود و همراه آن از جاذبه جنسی او هم کاسته می شود.

 

کتاب مسأله حجاب- استاد شهيد مطهری

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آتنا

سلام دوست خوب نادیده ام از لطفی که بابات پست قبلیم داشتی، هزار بار ممنون گفته بودی اگه من بخوام می تونی چهره ی یک مرد خوب رو برای به تصویر بکشی ... نه! دوست هنرمندم. احتیاجی به این نیست که به خودت زحمت بدی. من فمنیست نیستم ... من هم باور دارم که در کنار جانورانی که اسم انسان رو بر خودشون گذاشتند، انسانهای دوستداشتنی و خوبی هم هستند ... کما اینکه به عینه خودم شاهد این موضوع هستم. ... پس ... یه بار دیگه بابت اونهمه لطفی که به من و دستنوشته هام داری تشکر کنم

آتنا

من جمله ی حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت است رو قبول ندارم. مادرم یک زن چادریه اما اگه بخوام برات از مزاحمت های خیابانی که براش پیش میاد تعریف کنم شاید باورت نشه. در مقابل، برای دختری که مانتو کوتاه هم میپوشه، باز هم وضع به همین منواله. پس کجاست اون مصونیتی که مادرم برای بدست آوردنش، زحمت یک عمر کشیدن چادر رو به خودش تحمیل کرده نه! اشتباه همینجاست ... میشه روسری به سر نذاشت اما دست نیافتنی بود. میشه لبخندت رو بر لبهات نخشکونی اما نجیب باشی... می شه با بلوز و شلوار وارد کوچه و خیابان شد اما هر مردی برای نزدیک شدن با مصیبت رو برو باشه!!!!!!!!! و در نهایت ... میشه زن بود ... می شه آزاد بود ... میشه آزادانه خندیدو شاد بود و در عین حال حد اعتدال در روابط رو حفظ کرد ....... خیلی پر حرفی کردم ... ببخشید ... ( درست نقطه ی مقابل پست قبلیت)... احتمالا پشیمون شدی از این که خبرم کردی پس که پر حرفم!!!!! موفق باشی تا بعد خدانگهدار

someome

سلام مرد خاکستری مطلبت را خوندم . راستش را بخوای به عنوان يک زن نمی دونم بايد چی بگم . به خاطر اينکه جايگاه زن در ايران خيلی متفاوت تر از جاهای ديگه است . اتنا هم راست می گه . قبول دارم . اما به نظر من بحث زياد در رابطه با اين موضوع فقط زمان را از دست می ده .... موفق باشی

بانو**

کلبه ی دلتنگیم را مهمان شو

م

اين چيزايی که نوشتين از مطهريه نظر خودتون در مورد حجاب چيه به نظر شما حجاب امری درونيه؟در يک جامعه اسلامی بايد حجاب اجباری باشه؟

م

راستی چه خوب ميشد اگه حرف دلت رو با خدا (گفت و گوی کودکانه با خدا)توی کامنت می نوشتی.

نازسیس

می دونم شايد خيلی ها با من موافق نباشن ولی من به شخصه حجاب رو خيلی دوست دارم. چادری هم که سرم می کنم به من ارامش و اعتماد بنفس ميده. نمی دونم شايد به خاطر اين باشه که بهش عادت کردم. حالا به هر دليلی که هست من عاشق حجابم.

سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر

گابريل

ضربالمثل یونان باستان: ایرانیان چون بربرند در تقلید از بیگانگان بینظیرند.. ایس خولوس:ایران و یونان دو خواهرند که یکی در سرزمین برهوت بدویت ودیگری در سرزمین مدنیت جاخوش کرده اند. ایسوکراتس:پیرو اندیشه های ارسطو: جهانیان همه بربرند وغربیان فقط انسان"بربرها برای خدمت به غربیان خلق شده اند"سیاست یعنی دانش برده داری".پلوتارک:شرق همچنان بربر و روح شرقی هماره اسیر غربیان. هگل قرن19:یونان باستان را نمونه مدنیت غربیان معرفی میکند وایران باستان را نمونه بربریت شرقیان"و مدنیت یونانیان و بربریت ایرانیان را توجیه فلسفی میکند..

گابريل

افرين می تونست خيلی کاملتر باشه...دوستان اگر ضریب هوشی بالایی دارید و توانایی درک انتهای تفکرات فلسفی را دارید من هستم اگر در وجود خدا شک دارید یا اصلا خدایی را باور ندارید من میتونم برای شما بحثهای فلسفی رد ماتریالیسم را در اختیارتون قرار بدم . این بحثها میان مادیون و الهیون است و برداشت عقیده صحیح به خواننده واگذار شده..