نتايج کنکور هرسال با توجه به پراکندگی وسيع در کل کشور، آمارهای قابل اعتنايی به دست می دهد. با مرد خاکستری همراه شويد تا نگاهی به اين آمارها داشته باشيم. آمارهايی که برای ادای نظر قطعی، نياز به تجزيه و تحليلهای اساسی دارد:

 
 
 
 
 
 
 

آزمون سراسری سال 1386 در صبح و بعد از ظهر روز های 7، 8 و 9 تیرماه در 382 شهرستان و بخش کشور و در 17 کشورخارجی برگزار شد.
تعداد کل: 1298474
 داوطلب
گروه علوم ریاضی و فنی: 311083 داوطلب
گروه علوم تجربی: 434513 داوطلب
گروه علوم انسانی: 502344 داوطلب
گروه هنر: 92395 داوطلب
گروه زبان های خارجی: 222068 داوطلب

 
 

37 درصد پسر
63 درصد دختر

 
 
 
 
 
 
 
 

با معرفی برترین های کنکور (10 نفر اول) در گروه های مختلف آزمایشی مشخص شد:
دختران با 23 برگزیده، 46 درصد

پسران با 27 برگزیده 54 درصد نفرات برتر کنکور را تشکیل داده‌اند
گروه علوم ریاضی و فنی: 60 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران
گروه علوم تجربی: 80 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران
گروه علوم انسانی: 60 درصد نفرات برگزیده از استان های غیر از تهران
گروه هنر: 60 درصد نفرات برگزیده از استان تهران
گروه زبان های خارجی: 90 درصد نفرات برگزیده از استان تهران

 

نیمی از برترین داوطلبان کنکور 86 از استان تهران هستند : 25 نفر از نفرات برتر یعنی 50 درصد داوطلبان برتر از استان تهران
تمامی نفرات اول گروه های آزمایشی در کنکور 86 پسر هستند. رتبه های دوم نیز از 5 گروه آزمایشی بیشتر به پسران اختصاص یافته است و پسران 3 رتبه دوم و دختران 2 رتبه دوم را کسب کرده اند.

 

برتری تهرانی ها در کنکور حاکی از نبود امکانات آموزشی مساوی در کشور است، شهرستانی ها سخت کوش تر از تهرانی ها هستند. دکتر محمد جهانفر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: داوطلبان شهرستانی عدم امکانات آموزشی مانند کمبود معلمین شاخص را با سخت کوشی بیشتر جبران می کنند و در دروسی که اتکاء بیشتر به کتاب است موفق تر ظاهر می شوند. همین امر باعث شده است که در کنکور سراسری امسال بالغ بر 80 درصد از نفرات برتر در گروه آزمایشی علوم تجربی به شهرستانی ها اختصاص یابد.
از سوی دیگر داوطلبان تهرانی با نظم فکری برای درنظر گرفتن فرصت پاسخگویی به سئوالات، بیشتر آشنا هستند و با کمک برنامه های آموزشی رسانه استانی خود به طور کلی در کنکور امسال موفق تر از شهرستانی ها ظاهر شدند.
با در نظر گرفتن اینکه تهران دارای جمعیت 14
میلیون نفری است، انتظار می رود تعداد برترین های آن در کنکور 13 درصد باشد و بقیه برترین ها از 57 میلیون نفری که در شهرستان ها ساکن هستند، باشند اما در کنکور امسال شاهد نتیجه ای معکوس هستیم به طوریکه نیمی از برترین ها به استان تهران تعلق دارند.
وجود امکانات آموزشی خصوصی و ... در زمینه زبان های
خارجی در تهران دلیل عمده موفقیت تهرانی ها در گروه آزمایشی زبان است.  آموزشگاه های موجود در تهران و تمرین های مداوم دانش آموزان تهرانی در این زمینه عاملی مهمی در موفقیت آنها به شمار می آید.
با وجود تنها 46 درصد دختران در میان رتبه
های برتر، با توجه به اینکه 63 درصد از داوطلبان کنکور سراسری امسال را دختران تشکیل داده بودند انتظار می رفت دختران سهم بیشتری در اول شدن داشته باشند. در این زمینه نیز باید عوامل روانشناختی و پرورشی را بررسی کرد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده : مرد خاکستری ; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٦